wz
dobrmani.unas.cz

K modré halence modrý dobrman, k bílé bílýBílý dobrman? Albín? Nebo dokonce modrý? Nejprve si ujasníme pojem bílý dobrman. První albínská fenka dobrmana se narodila roku 1976 a jmenovala se Padula´s Queen Sheba (Padulina královna Sheba). Všichni albino dobrmani jsou vzdálení příbuzní Sheby a jejich normálně zbarvených rodičů (Rasputin VI a Dynamo Humm).

Tento kolorit není vzácný, ale jedná se doslova o genetickou chybu. Bílí dobrmani jsou pravými albíny - na rozdíl od boxerů či německých ovčáků. Srst je krémové barvy s bílým pálením. Mnoho z nich bohužel trpí náklonností k fotointenzivitě (tj.zvýšená citlivost na sluneční paprsky, psi na světle přivírají až zavírají oči) a rakovině kůže. Doberman Pincher Club of America (dál jen DPCA) si v roce 1983 koupil 2 albino dobrmany, u kterých později zjistil ještě další vady. Mezi ně patří porucha chování (je známo, že dříve byli dobrmani s touto mutací uspáváni, protože byli nezvladatelně agresivní), například agresivita, dále špatný chrup, spálení kůže při kontaktu se slunečními paprsky a častý výskyt rakoviny.

Na mnohých amerických webových stránkách o dobrmanech se dokonce setkáte s tímto upozorněním:"PLEASE do not perpetuate the breeding of these poor animals by buying another." Volně přeloženo:nepodporujte chov těchto dobrmanů tím, že si právě jednoho bílého koupíte.

Pořídit si tedy v ČR můžete černého, hnědého, modrého a izabelového dobrmana. Těch se zatím rodí nejméně. Ale i na modrého musíte mít štěstí. Minulý rok se v Česku chovatelským stanicím narodily 3 krásné modré fenky a jeden izabelový pár. Černé a hnědé jsme nestihli spočítat :). Ať už tedy jdete na procházku se svým černým, hnědým, modrým nebo izabelovým dobrmanem, nezapomeňte sladit barvy :)

Na hlavní stránku

» Jakékoliv šíření obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu autora zakázáno «
© 2008-2009 Morbi | www.dobrmani.unas.cz | webdesign by Morbi