wz
dobrmani.unas.cz

Kolik stojí dobrman

Nejlevnější dobrmani

Pokud netrváte na tom, mít dobrmana od štěňátka, můžete si vybrat pejska z útulku. Nemusíte se bát toho, že pes z útulku k vám nepřilne tolik, jako by s vámi byl už od 7-ti týdnů svého života, mnohdy se z takových psů stávají dokonalí kamarádi. Dobrman z útulku mnoho nestojí, buď jsou psi zcela zdarma nebo se cena rovná výdajům za očkování.

Můžete si také koupit (nebo zdarma vzít) staršího pejska přímo od původních majitelů. Vždycky je také dobré znát důvod prodeje a prohlédnout si místo, kde pes dosud žil. I když vám však majitel ukáže honosný pelíšek v obývací pokoji, nevylučuje to možnost, že pes je celý den zavřený v garáži.

Bez PP a za babku

Dobrmani bez průkazu původu bývají i čtyřikrát levnější než pejsci s PP. Jejich cena se pohybuje v rozmezí od 3000,- do 4500,- Kč. Rodiči bývají psi, kteří nebyli uchovněni nebo bezpapíroví psi. V takovém případě dbejte minimálně na vyšetření srdce a DKK rodičů. Určitě nehcete, aby vás čtyřnohý přítel opustil v raném věku kvůli dědičným nemocem ze strany rodičů. Mezi prodejci štěňat bez PP se také najdou lidi, co na prodeji chtějí jen zbohatnout, a tak si najdou nebo jsou majiteli například modrých psů, vydávají je za úžasnou raritu a bez jakýchkoli vyšetření nastřelí cenu i 10 000,-. Za což můžete mít modrého dobrmana s PP.

Dobrman s průkazem původu

Cena dobrmanů s PP je od 10 000,- do 30 000,- Kč. Některá štěňata z vrhu jsou levnější (spodní hranice bývá 10 000,- Kč), protože např. nemají výstavní předpoklady. Jedná se o vady, které (pokud nechcete na výstavu) jsou akceptovatelné a nejsou život ohrožující. Může to být chybějící zoubek, nestandardní barva (modrá a izabela) nebo vypadlý chumáček chlupů. Fenky obvykle bývají dražší než psi, ale není to pravidlem.

Pokud jsou štěňátka ze špičkového vrhu ( oba rodiče mají mnoho ocenení z výstav, negativní výsledky vyšetření, jsou zdraví a ani jejich předci nemají zdravotní komplikace) a narodí se jich méně (např.4) , je cena za štěňátko vyšší. Naopak když je štěňátek např. 12, je cena nižší aniž by příčinou bylo špatné zdraví psů.

Nynější trend je takový, že množitelé tlačí ceny dobrmanů dolů, čímž se snadněji zbaví svých štěňat. A na druhou stranu ani ostatní chovatelé nechtějí prodávat své dobrmany zbytečně draze, takže průměrná cena papírového dobrmana je cca 13 000,-

POZNÁMKA K UCHOVNĚNÍ: K uchovnění je potřeba mj. kopie posudkového listu z klubové výstavy, kopie soudcovských tabulek ze zkoušek, kopie výsledku DKK a rodič buď na zkouškách/výstavách vůbec neuspěl nebo se jich neúčastnil

Ať už máte dobrmánka bez PP nebo si koupíte budoucího šampiona, přejeme mu hodně zdraví!

Na hlavní stránku

» Jakékoliv šíření obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu autora zakázáno «
tvorba www moonbarks.cz |© 2008-2009 www.dobrmani.unas.cz | webdesign by moonbarks