wz
dobrmani.unas.cz

S PP nebo bezKdyž jsem přijímala fotografie do galerie, ptala jsem se na jméno psa a na to, jestli má průkaz původu (dále jen PP). Velmi častou odpovědí v případě, že pes PP neměl bylo:"Psa jsme nechtěli na výstavy, ale jen jako domácího mazlíčka." Průkaz původu ale neslouží jen k tomu, abyste se psem mohli absolvovat výstavy.

Kupujete si víc než jen papír

Průkaz původu Koupíte-li si psa s PP po rodičích, kteří mají za sebou zkoušky povahy, pracovní zkoušky, je vysoká pravděpodobnost, že stejně dobré předpoklady bude mít i Vaše štěně. Díky PP máte z velké části načrtnutý jeho budoucí charakter. Když se pro takové štěně rozhodnete, můžete si od chovatele nechat ukázat, co všechno rodiče štěňat zvládli. Do chovu totiž můžou jen ti psi a fenky, které splnili náročné požadavky na psychiku, mají kvalitní povahu, pevné zdraví a vzhledově se neodchylují od standardu. Z větší části pak štěně dědí po matce. Průkaz původu dostanete až později, ne přímo při podpisu smlouvy o koupi štěněte a jeho odběru.

Pokud si psa koupíte bez PP, třeba i po rodičích s PP, nemůžete si být zcela jisti otcem štěňat, ale přesto to můžou být stejně milí pejsci. Je dobré o rodičích štěňat vědět co nejvíce. Pokud Vám chovatel umožní vidět oba rodiče,ostatní štěňata a prostředí, ve kterém vyrůstají, je to ideální. Můžete si udělat vlastní obrázek. Za těch pár minut však nezjistíte tolik, co v chovatelské stanici.

Jak postupovat při ztrátě průkazu původu?

Pokud byste ztratili průkaz původu Vašeho psa, musíte zažádat o jeho vydání příslušnou plemennou knihu, kde byl původně vystaven originál PP. V tomto případě Vám poradí chovatel, od kterého psa máte. Je potřeba vyplnit předepsaný formulář. Plemenná kniha je povinná před tím, než Vám duplikát vydá, počkat nejméně 30 dní, a pak teprve zveřejnit Vaši žádost v odborných časopisech. Po vystavení duplikátu nebude již platný původní originální průkaz původu (to samé platí pro dříve vydané duplikáty).

Adresy plemenných knih:

Plemenná kniha číslo 1
ČMKU
Jankovcova 53/C
Praha 7, 170 00
www: http://www.cmku.cz

Plemenná kniha číslo 2
Český kynologický svaz
U Pergamenky 3
Praha 7, 170 00
www: www.kynologie.cz

Plemenná kniha číslo 3
ČMKJ
Jungmannova 25
115 25 Praha 1
www: www.cmkj.info


Zdroj: www.cmku.cz

Na hlavní stránku

» Jakékoliv šíření obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu autora zakázáno «
© 2008-2009 Morbi | www.dobrmani.unas.cz | webdesign by Morbi