wz
dobrmani.unas.cz

Dobrmani a kupírování

Výstavy a kupírovaný pes

Jsou 3 podoby, jak státy nahlíží na kupírované psy:

1) státy, kde je absolutní zákaz vystavování kupírovaných psů (uši a/nebo ocasy)

2) státy, kde je zákaz kupírování (uší a/nebo ocasu) a vystavování je částečně povoleno

3) státy, kde je kupírování i vystavování kupírovaných psů zcela povolené

Česká republika patří do skupiny 1 (zákonem na ochranu zvířat proti týrání (zákon č. 246/1992 Sb., č.77/2004 Sb.) je v ČR zakázáno kupírování uší i předvádění kupírovaných zvířat na veřejných akcích).

Jak je to doopravdy na Slovensku?

Mnoho lidí se domnívá, že je na Slovensku kupírovaní uší legální. Ale ve smyslu zákona č. 488 / 2002, čili od roku 2002, je kupírování uší na Slovensku zakázané. Avšak narozdíl od České republiky se kupírovaní psi můžou účastnit výstav.

FCI standard dobrmana, konkrétně pasáž s kupírovaným uchem vypadá takto:

Uši: sú vysoko nasadené, vztýčené a okupírované na dĺžku primeranú dĺžke hlavy. Ak je v niektorej krajine kupírovanie zakázané, majú sa posudzovať kupírované a nekupírované jedinci rovnako. (Žiadúce je stredne veľké, predným okrajom k hlave priliehajúce ucho).

Kde se dá legálně okupírovat

Seznam států, kde je to legální se stále zužuje, momentálně můžete za kupírací vyjet do Polska či Maďarska. Semtam se asi ještě najde někdo, kdo to udělá i u nás, ale již se jedná o ilegální činnost.

S kupírovaným psem snadno k soudu

Nedávno se řešil případ, kdy se na výstavu přišli podívat se svou majitelkou také dva kupírovaní boxeři - nikoli vystavovat, ale pouze jako doprovod. A řešilo se to soudní cestou. Nakonec byl verdikt takový, že majitel psů nebyl vinen.

Zajímalo mě ale, jak se k tomu celému staví ČMKU, a tak jsem na jejich stránkách zanechala dotaz a brzy se mi dostalo odpovědi:

Dobry den,
zákaz účasti kupírovaných psů zakotvený ve Výstavním řádu ČMKU vyplývá z požadavků předpisů týkajcích se ochrany zviřat a v nich zakázané propagace. Výstavy psů patři mezi "veřejná vystoupení", o kterých se hovoři v Zákoně na ochranu zvířat v č.§8, odst.1 a v kterém se mimo jiné říká, že za veřejné vystoupení se považuje činnost, při které vznikne "doklad o zvířeti, který je hodnocením jeho vzhledu, výkonu nebo určitých vloh". Podle vyjádření Státní veterinární správy je možné za účastníky veřejného vystoupení, v našem případě tedy výstavy, považovat hodnocené psy, nikoliv psy návštěvníků.


Vladimíra Tichá




Diskuzi k tomuto článku najdete zde na fóru .

Na hlavní stránku

» Jakékoliv šíření obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu autora zakázáno «
© 2008-2009 Morbi | www.dobrmani.unas.cz | webdesign by Morbi