wz
dobrmani.unas.cz

Nejcastejší príciny úmrtí dobrmanuDr. Reinhard Haberzettl je autorem mnoha publikací o zdraví dobrmanů a zde jsou jeho statistiky ohledně chorob, na které dobrmani nejčastěji umírají. Jsou to jeho nejnovější statistiky, které publikoval v roce 2004.

Nejčastější příčiny úmrtí dobrmanů:

- 46,3 % Dilatacní kardiomyopatie
- 17,6 % torze žaludku
- 11,7 % rakovina
- 9,3 % stárí
- 4,9 % Wobblerův syndrom
- 3,5 % Demodex
- 2,4 % problémy s kostrou (hd, spondylose CES)
- 3,9 % zbytek (nehody, otrávení, selhání ledvin,...)

Na obrázku vpravo: Agnes Od dvou lvů při vyšetření Holter s výborným výsledkem 0/0.

Dilatacní kardiomyopatie - DCM

Téměř polovina dobrmanů předčasně umírá právě na selhání srdce. Celkově zkracuje život dobrmana až o 8 let, postihuje více psy než feny a je to noční můra nejen chovatelů. Kardiomyopatie je vrozená a zákeřně se projeví až časem, muže to být v 6.mesíci i v deseti letech.

Vyšetrení Holter - EKG (obvykle 24 hodinové) celý den zaznamenává krivku EKG a pomuže odhalit arytmii srdce. Vyšetrení probíhá tak, že se psovi nasadí speciální oblecek s elektrodami. Ty se prilepí prímo na telo psa a po 24 hodinách se výsledek vyhodnotí. Jsou 4 ruzné výsledky.:

1. 1 - 0 (negativní) bez známek DCM, opakovat u jedinců s rizikem
2. méne než 50 muže indikovat rannou DCM, opakovat za rok
3. 50 - 100 podezření na DCM, opakovat za 3-6 měsíců
4. nad 100 pravděpodobně DCM, komplexita zesiluje podezrení, opakovat za 3-6 měsíců, doporučená další vyšetrení

Torze žaludku

Toto poranění postihuje zejména velká plemena psů.Jedná se o přetočení žaludku kolem své podélné osy, díky tomu se velké cévy a oba žaludeční otvory zaškrtí a velmi rychle obsah žaludku zkvasí. Nutná je okamžitá operace (do 1 hodiny), kdy se vyjme celá žaludek a následně vrátí do původní horizontální polohy.

Torzi na psovi poznáte podle zvetšeného na dotek bolestivého břicha, pes zvrací vodu nebo pěnu, zrychleně polyká, nadměrně pije, nemá však chuť k jídlu, chová se klidně až apaticky, svíjí se.

Prevence je velmi jednoduchá. Aby nedošlo k přetočení žaludku, stačí, aby byl dobrman alespoň 1 hodinu před a po jídle v klidu, v leže - pokud možno na briše, ne na zádech žaludkem nahoru. Vliv na torzi má nejen aktivita psa po jídle, ale i složení stravy. Ideální je nemixovat v krmivu lehké a težké potraviny, jako napríklad polévka - težší potraviny (kosti) klesnou na dno žaludku a snadno dojde k torzi. Vetrináři také doporučují vybírat kvalitní granule, které neobsahují pro psa nestravitelné bílkoviny a granule přelít trochou horké vody, aby nabobtnaly,umístit misku psa výš než na zem, např. do výšky hrudníku. Omezte také pití vody behem výcviku obrany, kdy se žíznivý pes hodne napije a po sléze skáce na figuranta, behá.

Wobblerův syndrom

Název choroby je utvořený podle anglického slova - "wobble", které znamená viklat se, klátit se, vrávorat, trást se, chvět se. I tak se dé popsat pohyb psa, který má tuto nepřímo dědičnou nemoc. Jedná se o rotaci krčního obratle, který způsobí ztrátu rovnováhy a poruchu hybnosti zejména pak zadních nohou.

Postihuje vždy samce a to od 4 do 8 let. Projevy jsou zákeřné, pes se potácí, vrávorá na zadní nohy, zvlášť při pomalejších pohybech to dobře rozpoznáte. Pes je celkově nestabilní, někdy neschopný rychlejších pohybů, zadní nohy mu padají, během chůze se podlamují.

Není mnoho vecí, které můžeme pro psa udeěat, aby se vyhnul této nemoci. Jak je výše zmíněno, choroba je nepřímo dědičná, proto si dobře vyberte rodiče svého štěněte a během jeho vývoje se nesnažte ho překrmovat. Právě to totiž může podpořit Wobbler syndrom. Stačí během růstu a fyzického vývoje psa podávat vyváženou stravu a lépe několikrát denně než jednou. Vše stačí jen během vývoje. Udržujte psa v dobré kondici, sledujte jeho tělesný stav - lepší výborně vyvinuté svaly než tělnatost.

Na hlavní stránku

» Jakékoliv šíření obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu autora zakázáno «
© 2008-2009 Morbi | www.dobrmani.unas.cz | webdesign by Morbi