wz
dobrmani.unas.cz

Psí Miss aneb o psích titulechVe světě 21. století lze u jednotlivých jedinců některých druhů bezpečně určit, zda jsou chovní. Jinak řečeno, zdali je žádoučí, aby se právě oni dalé rozmnožovali. U lidského druhu rozhodují příkladmo tato kritéria:

U samců:

1. Jak má sameček velkou a luxusní noru (svou roli může sehrát také vodní nádržka u nory tzv. bazén) a zdali je choten tuto noru sdílet se samičkou a mláďaty, popř. je - li ochoten opustit za tímto účelem původní samičku a původní mláďata.

2. Fyzický vzhled (velikost trupu a jeho osvalení - častý defektem je tzv. pivní mozol vznikající, když je samečkovi soustavně do misky lita nevhodná tekutina; atraktivita čumáku; množství osrstění hlavy atd.)

3. dobrý charakter (poslušnost; ochota vydávat nahromaděné prostředky; schopnot sklopit prkénko po zvednutí nožičky; schopnost více jak jednou v kalendářním měsíci si vyměnit spodní prádlo; schopnot pochválit samičce nový kožíšek atd.)

U samic:

1. Fyzický vzhled (vzhled trupu zejména prsních žláz a čumáku, barva porostu hlavy; důležité jsou také uznalé reakce ostatních samečků na vybranou partnerku - např. pohvizdování či nadměrné slinění)

2. Nenáročnost (lépe řečeno vítězí samička s nejmenším objemem nesplnitelných požadavků)

3. dobrý charakter (ochota k páření, schopnost vydávat minimum skřeků, když je sameček přítomen v noře; v pozdějším věku: schopnost vařit, mlčet, nevidět, neslyšet a nesežrat svá mláďata a samečka)

Zařazení do chovu

U psího druhu k posouzení chovnosti zvířete slouží tzv. bonitace neboli svod. Pejsek se váží měří a všelijak odborně okukuje. Posuzuje se také chování po celou dobu posuzování exteriéru. To znamená, že pokud rozhodčí po chvílí prohlížení vašeho psa odchází bez ukazováku pravé ruky, je krajně nepravděpodobné, že by váš drahý a milý pes byl uchovněn. Bonitace prostě prověřuje kvality psíka či fenky. Na základě těchto poznatků je či není zařazen do chovu. Bonitace se pejsek smí zúčastnit až po dosažení stanoveného věku (různého pro jednotlivá plemena - většinou 12 -18 měsíců) a splnění dalších podmínek, určených chovatelským klubem daného plemena. Mezi tyto podmínky patří např. účast na určitém počtu výstav na dané úrovni a různá veterinární vyšetření. Psa při bonitaci posoudí rozdodčí - specialista pro plemeno podle standartu FCI. U většiny plemen se hodnotí bonitačním kódem, kde je čísly a písmeny hodnocena kvalita jednotlivých znaků exteriéru psa i jeho povaha. Bonitaci lze absolvovat pouze jednou za život psa, rozhodnutí o chovnosti je konečné. To znamená, že pokud rozhodčí přes veškeré vaše maskovací snahy objevil svítivě zelené chlupy za ušima vašeho dobrmana, pak už si prostě neškrtnete a můžete ho pářit třeba s jezevčicí (důrazně nedoporučujeme!), neboť papírová štěňata už z něj nevymámíte...Pokud se o bonitaci chcete dozvědět více informací, není nic snažšího než si vyhledat a pročíst bonitační řád toho kterého plemene.

Mnozí z vás se ovšem jistě nespokojí se psem pouze chovným, ale budou s ním chtít absolvovat mnohé výstavy, urvat mnohé tituly a zaplácnout veškerý myslitelný prostor v obývacím pokoji trofejemi. Proto vám přinášíme malý slovníček psích titulů. Aneb co všechno váš pes může být kromě toho, že je fakt mazel:

CAJC znamená čekatelství Českého junior šampióna. Uděluje se psíkům a fenkám ve třídě mladých, kteří dostanou známku výborná 1. K získu šampionátu potřebuje pejsek nasbírat 3 tituly CAJC ve věku 9-24 měsíců. Minbimálně 2 z těchto čekatelství musí získat ve třídě mladých, 3 titul CAJC je možné nahradit titulem CAC z mezitřídy, třídy otevřené, pracovní či vítězů. Takové čekatelství už ovšem nejde užít pro zisk titulu Český šampión.

Dalším titulem je respektive zkratkou je CAC. Zde jde o čekatelství šampionátu krásy ČR. Je to vlastně určitá obdoba titulu CAJC pro psí dospěláky. Aby se váš mazlík stal šampiónem ČR, musí získat 4 taková čekatelství, z toho nejméně 2 na mezinárodní výstavě, a to nejméně ve 2 výstavních sezónách (ve 2 letech), ato minimálně od 2 rozhodčích. (To platí pro plemena, která nemají povinnou zkoušku z výkonu.) Získ titulu CAC dokládá majitel zvířete kartičkou, jíž získá na výstavě. Jakmile má 4karty CAC, zašle je na sekretariát Českomoravské kynologické unie, k potvrzení titulu Šampión krásy ČR. Titul r. CAC může rozhodčí zadat psovi se známkou výborná 2, je - li přesvědčený o jeho kvalitách a kdyby mu v nepřítomnosti psa oceněného výborný 1 zadal CAC. Má - li hafan, který získal titul CAC, již potvrzený šampionát ČR, platí 2. psovi v pořadí r. CAC jako „pravý" CAC. Tituly CAC a r. CAC může pes získat v mezitřídě (15-24 měsíců), ve třídě otevřené (od 15 měsíců), v pracovní třídě (pro jedince od 15 měsíců s uznanou a doloženou zkouškou z výkonu u plemen, kde ČMKU tuto třídu povoluje) a ve třídě vítězů (pro jedince od 15 měsíců s titulem mezinárodní šampión nebo národní šampión členského státu FCI, národní vítěz, klubový vítěz nebo vítěz speciální výstavy).

Dále rozenáváme označení CACIB , což znamená čekatelství mezinárodního šampion krásy. U plemen psů, která nemají povinnou pracovní zkoušku, musí pejsek za dobu minimálně 1 roku a 1dne získat 4 tato čekatelství, aby dostál podmínkám pro přiznání titulu interšampion. Čekatelství musí pocházet ze 3 různých zemí a od 3 různých rozhodčích. O tento titul se uchází psi, kteří získali titul CAC. Obdobně jako u CAC je i tady zadáván rezervní CACIB. Do boje o rezervní CACIB mohou zasáhnout krom pejsků s titulem CAC (kteří nezískali CACIBa) i psi s titulem r. CAC.

Tituly CAJC, CAC a CACIB se přitom zadávají zvlášť u psích kluků a fenek. Do soutěže o titul BOB (Best of Breed - vítěz plemene) postupují psi a feny CAJC nebo CACIB a veterán, pokud získal ocenění výborný 1. Maximálně může tedy o BOBa soutěžit 6 jednotlivců a tenhle titul je nejvyšším v rámci plemene.

Jinak žádný z ucedených titulů není nárokový, rozhodčí ho může, ale nemusí udělit. Ani tehdy, kdy by hafan byl ve třídě, nebo dokonce v plemeni úplně sám. Může dostat jen známku s pořadím nebo i známku bez pořadí. Pořadí může rozhodčí zadat jen pejskům se známkou výborný nebo velmi dobrý (pokud nepočítáme třídu dorostu tam jsou jen 2 známky - velmi nadějný a nadějný).

Pejsek pyšnící se titulem vítěz plemene - BOB , jde dál do tzv. závěrečných soutěží. Tam v konkurenci mnoha jiných plemen bojuje o titul BIG - Best in Group - tedy vítěze FCI skupiny. FCI skupin napočítáme 10, a za samostatnou skupinu se počítají i národní a mezinárodní kynologickou organizací (FCI) zatím neuznaná plemena. Když výstava trvá dva dny, vybírá se z vítězů skupin posuzovaných v 1 den tzv. nejkrásnější pes dne (někdy se používá zkratka BOD - Best of Day). Ten pak s vítězem 2. dne soutěží o titul absolutního vítěze - BIS - Best in Showčili nejkrásnější pes výstavy.

Jde o velmi prestižní titul. Svou roli tady hraje vkus rozhodčího a atraktivnost plemene. Například dobrmani, chrti či takový pudlík vítězí častěji než jiná, o něco méně líbivá plemena.

Na hlavní stránku

» Jakékoliv šíření obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu autora zakázáno «
© 2008-2009 Morbi | www.dobrmani.unas.cz | webdesign by Morbi