wz
dobrmani.unas.cz

Moderní trendy dobrmanů

Zájem o kupírované ucho trvá

Ačkoli je v České republice kupírování uší zakázané, zájemci o toto elegantní plemeno dál touží mít dobrmana se vztyčeným uchem. Mnozí jsou kvůli tomu ochotni i vycestovat. Ouška Vám bez problémů udělají např.na Slovensku, kde je kupírování uší legální. S kupírovaným ocáskem v ČR problém mít nebudete. Ocásek se kupíruje jen pár dní po porodu, takže budoucí majitel většinou už přijde k "hotovému". A s kupírací uší jsou chovatelé ochotni pomoct i poradit.

Na výběr má ale jen ten, kdo s pejskem neplánuje vystavovat v ČR. Proto je dobré své rozhodnutí ohledně kupírace uší zvážit. Myslete také na to, že s uchem nahoru se dobrman v ČR nesmí:

» účastnit výstav
» v některých případech ani na výstavu jít podívat
» vykonávat zkoušky poslušnosti, obrany,...
» dělat canisterapeutické zkoušky
» účastnit canicrossu, bikejöringu, skijöringu
» chodit na něterá cvičiště

Přesto vás ale pes může dobře poslouchat. Jsou i výjimečné případy, kdy můžete se psem vykonávat nějaký sport, vše záleží na pořadateli soutěží a na jednotlivých výcvikářích.

Už to není jen černý dobrman

Posledních pár let rapidně roste zájem o modré dobrmany. Mezi inzerující chovatelské stanice a chovatele, co prodávájí štěňátka bez PP se vmísilo nemálo inzerátů poptávajících právě modrého dobrmana - nejčastěji fenečku. Dokonce narazíte na inzerát typu:

Koupíme modrou fenku, mladou nebo starší, může být i agresivní, zkušenosti máme.

Takový inzerát svědčí o tom, že mají zájemci eminentní touhu mít tohoto dobrmana. V pozadí stále zůstává Izabelový dobrman (více informací o barevných dobrmanech). Z typičtějších barev již dlouho převládá zájem o černého pejska.

Nejde jenom o vzhled

Výše jsme popsali, jací dobrmani jsou nyní nejpopulárnější - vzhledově. Ale budoucí majitelé mají s dobrmany vyšší cíle. Je větší zájem o zkoušky poslušnosti, obrany, obedience i o psí sporty. Do coursingu ani canisterapie se zatím mnoho dobrmankářů netlačí...

Na hlavní stránku

» Jakékoliv šíření obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu autora zakázáno «
© 2008-2009 Morbi | www.dobrmani.unas.cz | webdesign by Morbi